خانه / آیا نام مبارک حضرت مهدی(ع) در سخنان ائمه آمده است؟

آیا نام مبارک حضرت مهدی(ع) در سخنان ائمه آمده است؟

احادیث-امام زمان-امیررضا صداقت-ظهور-امامان

قرآن، آيات بسيارى وجود دارد كه به روايات معتبر،در باره حضرت مهدى(ع) و قيام جهانى اونازل گرديده است

در كتاب شريف <<المحجّة فى ما نزل فى القائمالحجّة(عليه السلام)>> كه توسط محدث بزرگوار، مرحوم سيد هاشم بحرانى و بابهرهگيرى از دهها جلد كتب تفسير و حديث، تأليف گرديده، مجموعاً (132) آيهاز آيات كريمه قرآن ذكر شده كه در ذيل هر كدام يك يا چند روايت در تبيينكيفيت ارتباط آيه با آن حضرت(عليه السلام) ، نقل شده است.

در اينجا به ذكر چند روايت در اين مورد، بسنده میكنيم:

شکلک های محدثه

احادیث-امام زمان-امیررضا صداقت-ظهور-امامان

1ـ امام صادق (عليه السلام) در باره قول خداى عزّوجلّ: <<هو الذى ارسل رسوله بالهدى و دين الحق ليظهره على الدّين كلّه و لو كره المشركون>>فرمود:

<<بهخدا سوگند! هنوز تأويل اين آيه نازل نشده است و تا زمان قيام قائم (عليهالسلام) نيز نازل نخواهد شد. پس زمانى كه قائم (عليه السلام)به پا خيزد،هيچ كافر و مشركى نمىماند مگر آنكه خروج او را ناخوشايند مىشمارد.>>

2 ـ امام باقر (عليه السلام) در باره آيه شريفه<<و قل جاء الحق و زهق الباطل إن الباطل كان زهوقاً>>فرمود:

<<زمانى كه قائم(عليه السلام) قيام نمايد، دولت باطل از بين خواهد رفت.>>

3 ـ امام صادق (عليه السلام) در بيان معناى آيه كريمه<<و لقد كتبنا فى الزبور منبعدالذكر أنالأرض يرثها عبادى الصّالحون>>فرمود:

<<تمام كتب آسمانى، ذكر خداست، و بندگان شايسته خدا كه وارثان زمين هستند، حضرت قائم(عليه السلام) و ياران او مىباشند.>>

4 ـ امام باقر (عليه السلام) در باره قول خداى عزّوجلّ: <<الذين إن مكّنّاهم فى الأرض اقاموا الصلوة و آتوا الزكاة...>>فرمود:

<<اينآيهدرحق آل محمد(صلى الله عليه وآله وسلم) است در حق حضرت مهدى(عليه السلام)وياران او كه خداوند شرق و غرب زمين را تحت سلطه آنان قرار مىدهد و بهوسيله آنان دين را پيروز گردانده و بدعتها و باطلها را مىميراند.>>

5 ـ امام سجاد(عليه السلام) زمانى كه اين آيه شريفه را قرائت نمود: <<وَعَداللّه الّذين آمنوا منكم و عملوا الصالحات ليستخلفنَّهم فى الأرض كمااستخلف الذين من قبلهم و ليمكّننّ لهم دينهم الّذى ارتضى لهم وليبدِّلنّهم من بعد خوفهم أمناً يعبدوننى و لايشركون بى شيئاً>>فرمود:

<<بهخدا سوگند! آنان شيعيان ما اهلبيت هستند، خداوند ـ آن خلافت در زمين واقتدار بخشيدن به دين را ـ به وسيله آنان و به دست مردى از ما، كه مهدىاين امت است، تحقق خواهد داد و هم اوست كه پيامبر(صلى الله عليه وآلهوسلم)در بارهاش فرمود: اگر از عمر دنيا جز يك روز باقى نمانده باشد،خداوند همان روز را آنچنان طولانى خواهد كرد كه مردى از خاندان من كههمنام من است فرا برسد و زمين را آنچنان كه از ظلم و جور پر شده باشد، ازعدل و داد آكنده سازد.>>

6 ـ امام صادق (عليه السلام) فرمود: <<آيه<<أمّن يجيب المظطرّ اذا دعاه و يكشف السّوء و يجعلكم خلفاء الأرض>>در باره قائم از آل محمد(صلى الله عليه وآله وسلم) نازل شده است

به خداسوگند، او همان مضطرّ درماندهاى است كه چون در مقام ابراهيم دو ركعت نمازگزارد و فرج خويش از خدا بخواهد، خداوند دعايش را اجابت كند و بديها رابرطرف سازد و او را در زمين خليفه قرار دهد.>>

منبع:

سایت جمکران

سایت راسخون

گردآوری توسط سایت حجّت نامه

درباره alfa

حتما ببینید

حذف کنکور یک شبه و یک ساله اتفاق نمی افتد

حذف کنکور یک شبه و یک ساله اتفاق نمی افتد ,هماهنگی با آموزش پرورش

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: حذف کنکور یک فرآیند تدریجی است و یک شبه و یک ساله نمی توان این فرآیند را عملیاتی کرد.

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو باخبرنگار مهرگفت: حذف کنکور یک فرآیند تدریجی است به اعتقاد من اصل حذف کنکور نیز اصل صحیح است اما یک شبه، یک ماهه و یک ساله نمی توان این فرآیند را اجرا کرد.

وی افزود: این فرآیند باید به صورت عملیاتی اجرا شود بنابراین زمان بر است و نیاز به هماهنگی با برخی دستگاه ها دارد.

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: آموزش و پرورش دستگاهی است که باید بخش مهمی از هماهنگی را انجام دهد چرا که خوراک اصلی و ورودی های اصلی دانشگاه های ما از آموزش و پرورش است.

شریعتی نیاسر گفت: آموزش و پرورش به دلیل قدمت طولانی کنکور دانش آموزان را در مقطع سوم دبیرستان برای کنکور آماده می کند البته این روند طبیعی و درست است چرا که با شرایط فعلی باید دانش آموزان مستعد آماده موفقیت در کنکور باشند.

وی عنوان کرد: بنابراین اگر بخواهند سیاست ها برای کنکور سراسری تغییر کند و حذف شود به طور حتم این روند زمان بر است باید با آموزش و پرورش هماهنگی صورت گیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: برای حذف کنکور از اکنون باید برای سه تا چهار سال آینده برنامه ریزی شود چرا که دانش آموزان باید بدانند در یک مقطع زمانی کنکور حذف خواهد شد.

شریعتی نیاسر اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم نظام کنکور را اصلاح کنیم. دوره دبیرستان دانش آموزان ۴ سال است بنابراین دانش آموزان از ابتدای ورود به دبیرستان باید مطلع باشند که با رویکرد کنکور و تست زنی نباید درس بخوانند بلکه باید به مباحث درسی عمیق تر بپردازند.

وی گفت: بنابراین روش آموزش دانش آموزان از ابتدای ورود به دبیرستان نیز باید تغییر کند تا دانش آموزان دغدغه کنکور نداشته باشند و در فضای راحت تری آموزش ببینند.

منبع : خبرگزاری مهر

استاد سلام مرجع تخصصی برگزار کننده دوره های تدریس خصوصی , هزینه تدریس خصوصی , تدریس خصوصی کنکور , تدریس خصوصی دروس عمومی کنکور , کلاس آنلاین و ... برای عزیزان دانش آموز آرزوی موفقیت دارد.